Vissa föräldrar spenderar hundratals dollar för att förstärka sina barns matematiska färdigheter . Men matematik är en del av vardagen, speciellt när man handlar. Eftersom du måste gå till mataffären ändå, varför inte göra det till en matematisk lekplats? Det finns ett antal olika färdigheter att träna på både före och under shopping. Börja med att approximera a budget , få dina barns hjälp att göra en lista, så kan du ta dig därifrån.

Matematikkunskaper på jobbet: Matinköp

Här är några sätt att förstärka grundläggande matematiska begrepp, inklusive operationer, uppskattning och att arbeta med valuta. Prova inte alla dessa aktiviteter på en shoppingtur – du kommer aldrig hem! Men en eller två kommer att lägga till en dos kul och lära sig att lista.

Uppskattning

  • Innan du handlar, låt ditt barn skriva ner en uppskattning av kostnaden för varje vara på inköpslistan.
  • Använd produktskalan: Förklara för henne att varje pund är uppdelat i 16 uns. Berätta för henne hur många kilo frukt du vill köpa och uppskatta hur många fruktbitar du behöver för att få den till önskad vikt.
  • Låt honom hålla i olika sorters grönsaker som väger ungefär lika mycket (potatis och lök fungerar bra). Låt honom lägga en i varje hand och uppskatta vilken som är tyngre, använd sedan skalan för att testa hans uppskattning.
  • Innan du checkar ut, låt ditt barn undersöka hela vagnen. Be henne uppskatta hur många väskor det tar att packa bort alla föremål. Hon kan också uppskatta den totala kostnaden för vagnen.

Addition/subtraktion

  • Använd inköpslistan som ditt barn uppskattade kostnaden för varorna på. Låt honom lägga ihop sin beräknade summa och dra av den från din budget. Är hans uppskattning under budget? Använd subtraktion för att se hur mycket pengar du har över. Om det är över budget, be honom hjälpa dig att räkna ut hur mycket och var du kan minska den kostnaden.
  • Be henne bestämma vilken växel du får av kassan.

Jämförelse

  • Jämför kostnaderna för olika märken av varor, titta på storleken på paketet och bestämma vilken som är bäst för pengarna. Äldre barn (klass 4 och 5) bör kunna göra de faktiska beräkningarna för att avgöra den bästa affären. Om du aldrig har gjort detta, dividera kostnaden med kvantiteten för att fastställa enhetspriset. Till exempel,du kan köpa 2 pund druvor för $2,00 eller 3 pund druvor för $3,50. 2,00 USD/2= 1,00 USD per pund kontra 3,50 USD/3=1,16 USD per pund. Således är kostnaden för 2 pund det bättre priset.
  • Jämför den faktiska kostnaden för dina matvaror med ditt barns tidigare uppskattning.
  • Jämför kvaliteten på artiklarna mot kostnaden per enhet och diskutera om kvaliteten gör skillnad när det gäller att få bästa affären.

Multiplikation

Ta ditt barn genom produktsektionen och påpeka hur frukterna och grönsakerna är prissatta (per pund eller individuellt). Låt henne beräkna hur mycket det skulle kosta att köpa tre äpplen eller fyra pund vindruvor. Den här lektionen kan utökas hemma genom att använda reklambladet för att beräkna reapriset kontra ordinarie pris.

Pengar

  • Sätt dig ner med ditt barn och reklambladet. Ge honom ett urval av mynt och sedlar att arbeta med. Välj sedan några föremål i flygbladet och be honom visa dig pengarna som behövs för att köpa föremålen.
  • Ge äldre barn kuponger, reklamblad och en miniräknare. Be dem ta reda på hur mycket vissa föremål skulle kosta om du använde kupongerna.

Tilläggsfrågor: Är det värt det att köpa det dyrare märket med kupongen eller är det generiska fortfarande billigare? Ändras det om butiken har en dubbelkupongpolicy?

Öva matematik och läskunnighet i mataffären